افتتاح مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان

 

منبع: www.iccima.ir

در دیدار سفیر ارمنستان در ایران و رئیس اتاق ایران اعلام شد:

در دیدار سفیر ارمنستان با رئیس اتاق ایران که روز 31 مرداد ماه در محل اتاق ایران برگزار شد، افتتاح مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان، گامی بسیار مهم و جدی در راستای گسترش روزافزون روابط دو کشور برشمرده شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، گریگور آراکلیان سفیر ارمنستان دو ملت ارامنه و ایرانیان را دارای یک رسالت تاریخی مشترک دانست که باید در انجام این رسالت همگام و هماهنگ باشند.

وی بیان کرد: تحقق ایجاد مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان، نتیجه حمایت های رئیس اتاق ایران است و اگر این حمایت ها صورت نمی گرفت، این کار انجام نمی شد.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق ایران نیز در این دیدار با اشاره به تجربه مثبت سفر پیشین خود به ارمنستان ، اهمیت مرکز تجاری ایرانیان در ارمنستان را از دو جنبه کمک به گسترش روابط تجاری دو کشور و الگوی موفق برای تاسیس دیگر مراکز تجاری برای اتاق ایران، حائز اهمیت ارزیابی دانست.

وی افزود: تاکنون نمونه موفقی در تاسیس مراکز تجاری ایران در خارج از کشور وجود نداشت، اما تاکنون با توجه به اینکه دو طرف عمق روابط دیرینه دو کشور را به خوبی درک کرده اند، از موفقیت این مرکز اطمینان داریم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور با اشاره به این واقعیت که اشخاص رفتنی هستند، اما ملت ها باقی می مانند، یادآور شد: دو رکن جغرافیا و فرهنگ از نشانه های ملت ها است و هوشمندی سران کشورها باید در انطباق با مسیر تاریخ و نصمیم گیری صحیح در این روند باشد.

نهاوندیان تصریح کرد: کشورهایی که همسایگان ایران را تحریک می کنند، خود به دنبال برقراری روابط پنهانی با ایران هستند. ضمن اینکه مطمئن هستیم شرایط به زودی تغییر خواهد کرد.

در ادامه این جلسه لئون آهارونیان رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان و شاهرخ ظهیری نایب رئیس این اتاق ضمن ایراد سخنرانی در خصوص چگونگی فعالیت تجاری میان دو کشور به برخی پروژه های دارای اولویت و در دستور کار دو کشور مانند احداث راه آهن ایران-ارمنستان- گرجستان، انجام مطالعات کاشت زیتون در ارمنستان توسط ایران، کشاورزی و دامپروری و ایجاد بانک مشترک ایران و ارمنستان اشاره کردند.

در پایان این نشست، سهام شرکت مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان به طور رسمی از طرف سقیر ارمنستان تقدیم رئیس  اتاق ایران شد.

لازم به یادآوری است، پذیره نویسی سهام شرکت مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان آغاز شده است و علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان تماس حاصل نمایند.