نخستین نمایشگاه اختصاصی برندهای ایرانی

نخستین نمایشگاه اختصاصی برندهای ایرانی

به اطلاع علاقه مندان می رساند در تاریخ 14 الی 17 اردیبهشت 1398 نخستین نمایشگاه اختصاصی برند های ایرانی تحت نام (Arevik Expo) در ایروان مرکز نمایشگاهی مرگایان برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاع بیشتر با شماره: 09155155292 تماس حاصل نمایید .

امضای موافقتنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اورآسیا

امضای موافقتنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اورآسیا

تیکران سرکسیان رئیس کمیته اقتصادی اوراسیا اعلام کرد: ایران و ۵ کشور اتحادیه اوراسیا امروز قرارداد ایجاد منطقه آزاد تجاری امضا کرده‌اند که این قرارداد ۳ ساله است.

روزپنجشنبه 27 اردیبهت 1397، توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران در مجمع اقتصادی آستانه پایتخت قزاقستان امضا شد.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس کمیته اقتصادی اوراسیا اعلام کرد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرارداد ایجاد منطقه آزاد تجاری را امضا کردند.

در حال حاظر طرفین باید مسائل و مشکلات موجود را حل و فصل نمایند و پس از آن قراردادبلند مدت امضاء گردد. کارشناسان می گویند که بازار ایران به همه چیز علاقه مند است، به همین جهت ایجاد منطقه آزاد فرصت  مناسبی برای کسب و کار برای ایران و کشورهای عضو اتحادیه فراهم می سازد.

ایران دومین کشور برای امضای یک منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. در سال2015 چنین توافقی توسط ویتنام با اتحادیه امضاء گردید.
اشاره شده است که برای کشورهای اتحادیه ، پیش از هر چیز، موضوع مربوط به مواد فولادی، تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی و صنعت خودرو است.
 عوارض گمرکی این کالاها در نقطه گمرک ایران 4-10 درصد خواهد بود . ایران همچنین تعرفه گمرکی برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی و محصولات غذایی را کاهش خواهد داد.
بسیاری از کالاهای ایرانی از جمله مرکبات، پسته، غذاهای دریایی، انجیر، کدو تنبل و هندوانه، آب میوه ها، و همچنین فرش ورنگ   تعرفه گمرکی صفر خواهند داشت .  سیب ایران، گوجه فرنگی و خیار فقط در فصل پاییز و زمستان سقوط خواهد کرد.

این مرحله اول ایجاد منطقه آزاد تجاری دائم بین ایران و این اتحادیه است. این توافق کاهش و یا لغو تعرفه‌های وارداتی برای فهرستی از اقلام را در بر دارد.این توافقنامه اجازه افزایش حجم معاملات متقابل به چند برابر رقم کنونی را می دهد. این رقم در سال گذشته 2.7 میلیارد دلار بوده است

 

به گفته آقای غفورف کارشناس اقتصادی، مصرف کنندگان روسیه می توانند در ابتدا به میوه ها و سبزی ها علاقه مند شوند، اگر چه ایرانی ها آماده ارائه طیف وسیعی از محصولات هستند.

کارشناسان معتقدند ارمنستان نقش مهمی در انتقال کالا بین اتحادیه و ایران خواهد داشت.
به گفته  الکساندر میخایلینکواقتصاددان روس"ارمنستان از جانب هر دو طرف آن را حمایت می کند، آنها مرز مشترکی دارند.

جایی که ما رقابت نمی کنیم  ، محصولات ما کاملا مکمل یکدیگر خواهند بود. در زمینه صنعت نفت و گاز هم که ایران واتحادیه اوراسیا باهم رقابت دارند، فرصتهای بیشتری برای هماهنگی فعالیتها بوجود خواهد آمد". به عقیده وی سود حاصل از این همکاری برای کشورهای عضو اتحادیه بیشتر از زیانهای احتمالی ناشی از تحریم های آمریکا  خواهد بود.
در حال حاضر روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان اعضای «اتحادیه اقتصادی اورآسیا» می باشند.