نخستین نمایشگاه اختصاصی برندهای ایرانی

نخستین نمایشگاه اختصاصی برندهای ایرانی

به اطلاع علاقه مندان می رساند در تاریخ 14 الی 17 اردیبهشت 1398 نخستین نمایشگاه اختصاصی برند های ایرانی تحت نام (Arevik Expo) در ایروان مرکز نمایشگاهی مرگایان برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاع بیشتر با شماره: 09155155292 تماس حاصل نمایید .

بازگشایی منطقه آزاد اقتصادی مقری در مرز ایران و ارمنستان

به گزارش خبر پراکنی ارمنستان ، سورن کارایان وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان بازگشایی این منطقه آزاد اقتصادی را اقدامی  قابل توجه خواند و اذعان کرد: این امر می تواند به مشارکت بیشتر در توسعه متوازن مناطق ، بهبود رقابت در فضای داخلی، تولید کالاهای رقابتی، جذب سرمایه گذاری خارجی و افزایش میزان صادرات این کشور منجر شود.

وی افزود: ایجاد منطقه آزاد اقتصادی «مقری» به این دلیل اهمیت دارد که در مرز با ایران واقعه شده است. امری که می تواند به عنوان یک نیروی محرک جدید در افزایش همکاری های تجاری اقتصادی بین دو کشور در نظر گرفته شود و همکاری های موجود را تقویت کند.

کارایان اظهار داشت: بر خلاف دو منطقه آزاد دیگر، منطقه مقری حوزه گسترده تری از فعالیت ها را در بر می گیرد و شامل بخش های کشاورزی، صنایع تولیدی، تجارت، حمل و نقل محموله ها، گردشگری و ... است.

انتظار می رود طی سال های آتی بین 50 تا 70 شرکت جذب این منطقه شوند. این امر بین 100 تا 130 میلیون دلار سرمایه گذاری و ایجاد 1500 شغل در منطقه منجر خواهد شد.

بنا به گزارش سرویس اطلاعاتی وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان، آغاز فعالیت منطقه آزاد اقتصادی مقری با حضور کارن کاراپتان نخست وزیر ارمنستان بعمل آمده است. در هنگام افتتاح رسمی ، چندین قرار داد نیز منعقد گردیده است.

در برنامه بازگشایی رسمی این منطقه آزاد تجاری ، آقای سجادی و آقای آرداشس تومانیان سفرای فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان نیز حضور داشتند. اهمیت این موضوع برای دو کشور باندازه ای است که آقای لاریجانی نیز در دیدار با نخست وزیر ارمنستان اظهار داشتند. زمینه های سرمایه گذاری در ایران و ارمنستان فراهم است و باید با شناخت صحیح از نیاز دو کشوربر رونق روابط تجاری افزود. دکتر لاریجانی با اشاره به فعالیت بخش خصوصی در در زمینه های اقتصادی یادآور شدند: با توجه به بازگشایی منطقه آزاد تجاری مقری در مرز ایران و ارمنستان، شایسته است ظرفیت ها و تسهیلاتی که در این منطقه وجود دارد به اطلاع اتاق های بازرگانی ایران رسانده شود تا آنها  بتوانند سرمایه گذاران در این حوزه را فعال تر کنند.

آقای کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان نیز با فعالیت این منطقه از دوستان اورآسیائی و اروپائی برای حضور در منطقه دعوت کرده است که این امر به رونق و گستردگی آن کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است که فعالین اقتصادی و واحدهای صنعتی در منطقه آزاد مقری از پرداخت مالیات بر سود، مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت های گمرکی معاف می باشند.

25/09/1396