اخبار مرداد ماه

 1. رشد شاخص فعالیت های اقتصادی ارمنستان در شش ماهه اول سال جاری

منبع: panorama.am

بر اساس داده های منتشر شده از سوی خدمات آمار ملی ارمنستان شاخص فعالیت اقتصادی کشور طی نیمه اول سال جاری  به نسبت مدت مشابه سال قبل 4/3 درصد رشد داشت. تولیدات کشاورزی 4/1 درصد رشد و تولیدات ساختمانی 6/5 درصد، خدمات 4 درصد و همچنین قیمت کالاهای مصرفی 4 درصد رشد داشت، تولید برق در نیمه اول سال جاری 2/3 درصد کاهش داشت. همچنین میزان تجارت خارجی کشور در این نیمه 723/2 میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش یافته است. میانگین دستمزد ماهانه اسمی در شش ماهه اول سال جاری 1/7 درصد و در دستگاه دولتی 5 درصد افزایش یافته و 138 هزار درام است اما در بخش خصوصی با 1/9 درصد افزایش 193 هزار درام است.

 

 

2. افزایش صادرات مس ارمنستان

منبع : B24.am

بر اساس داده های منتشر شده از سوی خدمات گمرک وابسته به وزارت دارایی ارمنستان در نیمه اول سال جاری مقدار 9/90981 تن سنگ معدنی و کنسانتره مس به ارزش گمرکی 116550900 دلار صادر شده است که مقدار آن نسبت به مدت مشابه سال قبل 6/19 درصد و ارزش آن 4/12 درصد رشد داشت. صادرات سنگ معدنی و کنسانتره مولیبدن در همین مدت با 9/39 درصد رشد 420 تن و ارزش گمرکی آن با 2/45 درصد رشد 3907600 دلار بود.

 

 

3. سرمایه گذاری بانک بازسازی و توسعه اروپایی در راه سازی ارمنستان

منبع :armenpress.am

وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان با نماینده بانک بازسازی و توسعه اروپایی در ارمنستان دیدار کرد. در جریان این ملاقات وزیر حمل و نقل با اشاره به اهمیت استراتژیک جاده شمال - جنوب و همچنین راه آهن جنوب ارمنستان گفت تحقق این دو طرح راه های جدیدی به بازارهای خارجی می گشاید و به توسعه اقتصادی ارمنستان کمک خواهد کرد. نماینده بانک یاد شده نیز اشاره کرد که با همکاری سایر بانک ها آماده سرمایه گذاری در چند طرح راه سازی به ویژه در جاده شمال – جنوب و بازسازی اساسی جاده وانادزور- آلاوردی در مسیر منتهی به گرجستان است. در این دیدار همچنین درباره ساخت پل باگراتاشن در جاده منتهی به گرجستان و چند پروژه دیگر تبادل نظر شد.

 

 

4. برنامه آرمن آل برای تولید 28 هزارتن ورق آلومینیومی

منبع : B24.am

کارخانه تولید ورق آلومینیومی آرمن آل ارمنستان که وابسته به روس آل (از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم جهان) است در نظر دارد در سال جاری برای نخستین بار 28 هزارتن تولید نماید. مدیر آرمن آل اعلام کرد که هدف این شرکت دستیابی به 33600 تن تولید در سال 2015-2016 است. او گفت که افزایش قیمت برق موجب بالارفتن قیمت تمام شده آلومینیوم شد اما قرار است بهره وری دستگاه ها افزایش داده شود.

 

 

5. ملاقات سفیر ایران با وزیر اقتصاد ارمنستان

منبع: mineconomy.am

در تاریخ سوم مرداد کارن جشمارتیان وزیر اقتصاد ارمنستان ، محمد رئیسی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در جمهوری ارمنستان را به حضور پذیرفت . وزیر اقتصاد ضمن خیر مقدم به میهمانان اظهار داشت روابط اقتصادی ارمنستان و ایران همیشه در کانون توجه دولت ارمنستان قرار داشته و خواهد داشت و توسعه همکاری موجود جزو اولویت های سیاست اقتصاد خارجی ارمنستان محسوب می گردد . وی همچنین افزود : ارمنستان درصدد است با کشورهای همسایه روابط اقتصادی خود را در همه زمینه ها  گسترش و تعمیق دهد . وزیر خاطر نشان کرده است : روابط اقتصادی ارمنستان و ایران تا کنون رشدی پویا داشته و اظهار امیدواری نموده است که در آینده نیز این همکاری مفید و جامع تر خواهد بود . سفیر ایران ضمن تشکر از پذیرایی گرم بعمل آمده ، به کارن جشمارتیان بابت انتصاب بعنوان وزیر اقتصاد تبریک گفته و ابراز اطمینان کرده است که در نتیجه فعالیت های مشترک روابط بیش از پیش توسعه خواهند یافت و به سطح جدیدی خواهند رسید . در این ملاقات زمینه های گردشگری، صنعت و معدن ، فناوری اطلاعات، نوآوری و حمل و نقل هوایی بعنوان زمینه های همکاری بین دو کشور تاکید شد. در این ملاقات همچنین تمایل دست اندرکاران ایرانی به سرمایه گذاری در ارمنستان مطرح گردید . وزیر اقتصاد ابراز اطمینان کرد که طرف ارمنی برای همکاری آمادگی دارد و همه پیشنهادات در کانون توجه آن وزارتخانه خواهند بود . طرفین سفرهای متقابل و شرکت در نمایشگاه های مشترک و همایش های تجاری را مهم ارزیابی نمودند.

 

 

6. ملاقات سفیر ایران با وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان

منبع : hhpress.am

به گزارش روابط عمومی وزارت حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان گاگیک بگلریان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان در تاریخ 10 مرداد محمد رئیسی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران را به حضور پذیرفته است . در این ملاقات طرفین روابط بین دو کشور در زمینه های راه و ارتباطات راه دور را مهم ارزیابی کردند. در این دیدار خاطر نشان شد که برنامه های مشترک متعددی از جمله احداث راه آهن جنوب ارمنستان و اتصال شبکه راه آهن ارمنستان به شبکه راه آهن ایران در دستور کار می باشد . محمد رئیسی به اهمیت طرح بزرگراه شمال- جنوب اشاره نمود و افزود که از سوی ایران بزرگراه با کیفیت بسیار بالایی تا مرز ارمنستان در دست احداث می باشد که در آینده به گسترش همکاری در زمینه حمل و نقل کمک خواهد کرد. وزیر حمل و نقل از آمادگی طرف ایرانی استقبال نمود و اظهار امیدواری کرد که ایران فعالیت های خود را بیش از پیش در این زمینه گسترش دهد. وزیر حمل و نقل همچنین اظهار داشت که در راستای توسعه امکانات دوجانبه در زمینه ترانزیت اینترنت با پهنای باند گسترده و تعمیق همکاری با ایران در زمینه فناوری های اطلاعات از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. او با اشاره به توافق هایی که در ملاقات های قبلی حاصل شده اند، برضرورت تحقق این توافق ها تأکید نمود . وزیر حمل و نقل همچنین اظهار داشت که پروژه هایی را برای سرمایه گذاری به سفارت جمهوری اسلامی ایران بمنظور ارائه به محافل تجاری ایران ارائه خواهد کرد .

 

 

7. ملاقات شهردار منطقه پنج اصفهان با شهردار ایروان

منبع : hhpress.am

به گزارش روابط عمومی شهرداری ایروان ، تارون مارکاریان شهردار ایروان با حمید آثارزادگان شهردار ناحیه پنج اصفهان دیدار و گفتگو کرد. شهردار ایروان ضمن مهم ارزیابی کردن سطح همکاری و دوستی عالی و دیرینه ارمنستان و ایران اظهار داشت که روابط دوستانه بین ایروان و شهرهای ایران صمیمانه بوده و همکاری بین نهادهای خودگردان محلی نیز مفید می باشد و افزود که همکاری با شهرهای اصفهان ، تهران ، تبریز و شیراز مهم تلقی می شود . شهردار ایروان به روابط و همکاری شکل گرفته بین دو شهر ایروان و اصفهان اشاره کرد و گفت دوستی بین این دو شهر از سال 1995 آغاز شده است و توسعه روابط دوستانه بین ایروان و اصفهان مهم محسوب می گردد .حمید آثارزادگان ضمن تشکر بابت پذیرایی گرم بعمل آمده به نوبه خود ابراز اطمینان کرد که در راستای تحقق برنامه های جدید و نزدیکی هر چه بیشتر روابط بین ایروان و اصفهان از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد . برای هر دو طرف همکاری به ویژه در برخی زمینه های شهری ، یافتن راه حل های مشترک و تبادل نظر پیرامون مسائل و مشکلات مشابه بسیار مهم می باشند . یکبار دیگر باید اظهار نمایم که ایروان و اصفهان از پتانسیل زیادی جهت تحقق برنامه های مشترک برخوردار می باشند .

 

 

8. واردات 154 تن هندوانه به ارمنستان

منبع :armlur.am

طبق اطلاع به دست آمده از اداره خدمات ایمنی مواد غذایی وابسته به وزارت کشاورزی ارمنستان در ماه های ژوئن و ژوئیه سال جاری مقدار 154169 کیلوگرم هندوانه از کشورهای ایران، گرجستان، ترکیه، و اسپانیا وارد ارمنستان شده است. بر اساس این گزارش همه هندوانه های وارداتی در مرزها کنترل و سپس مورد بررسی آزمایشگاهی قرار گرفتند. در این مورد هیچگونه تخلفی مشاهده نشده و همه هندوانه های وارداتی به بازار عرضه شد.