به همت هئیت مدیره اتاق مشترک ایران و ارمنستان اتاق مشترک در نمایشگاه  “Kish invex “ در جزیره زیبای کیش از تاریخ ۳۰ مهر لغایت ۳ آبان ۹۷در مرکز نمایشگاه های بین المللی کیش به صورت مستقل غرفه خواهد داشت و با افتخار خدمتگزار اعضای فرهیخته و میهمانان عزیز خود خواهد بود

.

سرمایه گذاری در کریدور شمال- جنوب ارمنستان

آرتور سرکیسیان، مدیر اجرایی برنامه سرمایه گذاری کریدور جاده ای «شمال – جنوب» ارمنستان طی میز گرد سرمایه گذاری مشترک ارمنستان – فرانسه تحت عنوان« ماشین آلات و زیرساخت ها» اظهار داشت: برنامه سرمایه گذاری کریدور جاده ای «شمال – جنوب» نه تنها برای ارمنستان و منطقه، بلکه برای جامعه بین المللی از اهمیت استراتژیکی و اقتصادی برخوردار است. آرتور سرکیسیان افزود «این جاده در یکی از مسیرهای مهم جاده تاریخی ابریشم واقع شده است و بر اساس حفاری های باستان شناسی احیای این جاده به معنای احیای جاده ابریشم خواهد بود، بنابراین دولت تصمیم گرفت تا این جاده مهم  احداث شود.» هزینه احداث این جاده 1.5 تا 2 میلیارد دلار تخمین زده شده است. پیش بینی می شود که با بازسازی 556 کیلومتر جاده مرز ایران در جنوب ارمنستان به مرز گرجستان در شمال متصل خواهد شد. این جاده یک جاده درجه یک با پوشش بتونی خواهد بود. تأمین مالی این پروژه در چارچوب موافقتنامه مالی با بانک توسعه آسیایی آغاز شده است و بر اساس این برنامه 500 میلیون دلار سرمایه گذاری پیش بینی می گردد. بانک سرمایه گذاریی اروپایی نیز به این پروژه ملحق است و در حال حاضر موافقتنامه تأمین مالی به ارزش 60 میلیون یورو با این بانک منعقد شده است و پیش بینی می گردد که جهت احداث بخش گیومری – باورا در ناحیه شمالی این جاده به ارزش 120 میلیون یورو مذاکرات آغاز گردد. آرتور سرکیسیان اعلام کرد که در حال حاضر مذاکرات در راستای امضای قرارداد اعتباری 150 میلیون دلاری با بانک توسعه اورآسیا ادامه دارد. در آغاز این برنامه ارمنستان در چارچوب فعالیت های طراحی احداث کریدور شمال – جنوب با شرکت های فرانسوی همکاری کرده است.

 

امضای یادداشت تفاهم همکاری هوایی ارمنستان و ایران

در تاریخ اول خردادماه یادداشت تفاهم همکاری هوایی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان با حضور سفیر، رایزن بازرگانی، و کارشناس بخش اقتصادی سفارت ایران، در وزارت اقتصاد ارمنستان به امضا رسید. این یادداشت تفاهم را معاون وزیر اقتصاد ارمنستان و مدیرکل امور بین الملل و حقوقی هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران امضا کردند. پیش بینی می شود که با امضای این تفاهم نامه محدودیت های ظرفیت و خطوط هوایی مورد استفاده و نیز تعداد پروازهای هوایی بین دو کشور برطرف شود و فضای رقابتی آزاد و سودمندی بین سازمان های هواپیمایی دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه ایجاد خواهد شد.

 

 راه اندازی سیستم Tax Free در ارمنستان

سیستم معافیت مالیاتی برای خریدهای اتباع خارجی در ارمنستان که مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده اند اجرا می شود. این اقدام برای بهبود شرایط تجارت در کشور و کمک به گردش کالا و توسعه گردشگری  صورت گرفته است. روش کار آن بدین ترتیب است که خریدار خارجی موقع خرید کالا گذرنامه ارائه می دهد و خرید انجام شده به طور خودکار به همه حوزه های گمرکی اطلاع رسانی می شود. فروشگاه هایی که مشمول این سیستم هستند علامت Tax Free دارند. شرط بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده این است که بسته بندی کالا به شکل اولیه آن حفظ شده باشد و مدت اعتبار آن نیز 90 روز است. موارد استثنای این سیستم مواد غذایی، سیگار، دارو، آثار فرهنگی، وسایل حمل و نقل و لوازم آن هستند. مسافران در مرز گمرکی با ارائه گذرنامه و کاغذ خرید( و در فرودگاه همچنین بلیط پرواز ) مالیات پرداختی را پس می گیرند.

 

امکان ایجاد منطقه اقتصادی آزاد در نزدیکی مرز ارمنستان و ایران

کارن چشماریتیان وزیر اقتصاد ارمنستان در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص خبر احداث منطقه اقتصادی آزاد در جنوب ارمنستان که در همایش با بازرگانان عرب در ایروان عنوان شد، گفت که ایجاد منطقه آزاد تجاری در نزدیکی مرز ایران می تواند برای هر دو کشور مفید باشد. او بر اهمیت روابط دو کشور تاکید، و اعلام کرد که ارامنه خارج نیز برای سرمایه گذاری در این منطقه اعلام آمادگی کرده اند. او در پاسخ به این سوال که آیا تحریم های غرب بر روابط دو کشور و ایجاد منطقه آزاد اقتصادی تاثیر منفی نخواهد گذاشت، گفت این تحریم ها مربوط به شرکت هایی است که ارمنستان با آنها هیچ ارتباطی ندارد.

 

افزایش تعداد مسافران ورودی به فرودگاه ایروان

آمار مسافران ورودی به فرودگاه ایروان در ماه مه سال جاری171431 نفر بود که 9/36 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت. تعداد پروازها نیز 1858 مورد بود که 4/49 درصد افزایش داشت. در سال قبل 27 شرکت هوایی به ارمنستان پرواز منظم داشتند که تعداد آنها اکنون به 33 شرکت افزایش یافته است. تعداد پروازها هم افزایش یافته و قیمت بلیط هم کاهش نشان می دهد، که از قرار معلوم ناشی از سیاست آسمان باز یا آزادسازی می باشد.