نخستین نمایشگاه اختصاصی برندهای ایرانی

نخستین نمایشگاه اختصاصی برندهای ایرانی

به اطلاع علاقه مندان می رساند در تاریخ 14 الی 17 اردیبهشت 1398 نخستین نمایشگاه اختصاصی برند های ایرانی تحت نام (Arevik Expo) در ایروان مرکز نمایشگاهی مرگایان برگزار خواهد شد.

برای کسب اطلاع بیشتر با شماره: 09155155292 تماس حاصل نمایید .

درباره اتاق

تاریخچه اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان

اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان که موسسه ای است غیر انتفاعی و وابسته به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، دارای شخصیت حقوقی است و صرفاً برای توسعه همکاری های بازرگانی و بسط و گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان تاسیس یافته است. این اتاق در تاریخ 01/02/1372 و تحت شماره 7471، در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده است.

موسسین اتاق مشترک عبارتند از آقایان علی اکبر هاشمی، مرتضی صادقی، شاهرخ ظهیری، پرویز کلینی، اسماعیل شش انگشت، لئون آهارونیان، لئون سرحدیان، طوماس طوماس بدلی و هرایر شهبازیان. اولین رئیس هیات مدیره آقای لئون آهارونیان بوده است.

با توجه به اینکه اهداف اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان، کوشش در جهت گسترش ارتباط و تحقق نظرات صاحبان صنایع و بازرگانان ایرانی و ارمنی در زمینه بازرگانی، صنعت و نیز تشکیل و اداره سمینارها، سخنرانی ها، کنفرانس ها، سمپزیوم ها، در زمینه توسعه و گسترش روابط اقتصادی و انتقال تکنولوژی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان است، لذا برای تحقق این مهم اقدامات زیر بعمل آمده است:

در اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان که از 21 لغایت 23 دی ماه 1373 به ریاست جناب آقای محمدخان وزیر محترم دارائی جمهوری اسلامی ایران در ایروان پایتخت جمهوری ارمنستان تشکیل گردید، هیاتی متشکل از 20 تن از بازرگانان و 26 تن از اعضای انجمن مهندسان ایران، سندیکای شرکت های ساختمانی  و تاسیساتی، شرکت توسعه راه های ایران، مهندسان مشاور ایرانی، رئیس و جمعی از اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان شرکت نمودند. ضمن برگزاری اجلاس مشترک کمیسیون اقتصادی ایران و ارمنستان ، سایر مقامات بلند پایه، بازرگانان و صاحبان صنایع جمهوری ارمنستان با یکد یگر دیدار و گفتگو کردند و نیز در مراسم افتتاح شعبه بانک ملت در ایروان شرکت جستند. شایان ذکر است اعضای هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان در کلیه جلسات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان شرکت داشتند.

در خرداد ماه سال 1375 سمپوزیوم جهانی، با شعار «چرا و چگونه در ارمنستان سرمایه گذاری کنیم» در ایروان پایتخت جمهوری ارمنستان برگزار گردید. در این سمپوزیوم 350 نفر از 26 کشور جهان شرکت داشتند. با تلاش های اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان تعداد 26 تن از اعضای آن اتاق در سمپوزیوم مزبور شرکت نمودند و اقداماتی نیز در جهت سرمایه گذاری مشترک بعمل آمد.

به ابتکار اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان رؤسای شرکت های ژاپنی مقیم ایران بمنظور بازدید از کارخانجات و کسب اطلاع از وضعیت اقتصادی و بازرگانی و ملاقات و مذاکره با مقامات دولتی و مذهبی جمهوری ارمنستان و برقراری و ایجاد همکاری های سه جانبه بین ایران، ژاپن و ارمنستان هیاتی متشکل از 16 تن از روسای شرکت های ژاپنی مقیم ایران به همراه اعضای هیات مدیره در اواخر سال 1374 به ارمنستان عزیمت نمودند. هیات مزبور پس از بازدید از کارخانجات و مذاکره با مقام های دولتی آن کشور، اطلاعات مبسوطی از وضع  اقتصادی و بازرگانی و صنایع ارمنستان کسب نمود.

در سال 1377 به دعوت اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان برای اولین بار پس از فروپاشی شوروی سابق، تعداد کثیری از تولیدکنندگان و موسسات تولیدی ارمنستان در نمایشگاه بین المللی شرکت جستند.

با توجه به اهمیت مسافرت های تجار، بازرگانان و صاحبان صنایع در جهت گسترش روابط بازرگانی دو کشور، هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان جهت اخذ روادید برای اعضای آن اتاق و برخی اوقات برای تجار و بازرگانان غیر عضو، از سفارت جمهوری ارمنستان در تهران اقدام نموده، و یا تسهیلاتی برای اینگونه مسافرت ها فراهم نموده است. اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان همچنین برای گروه اقتصادی ارومیه متشکل از 23 تن از بازرگانان و صاحبان صنایع بخش خصوصی ارومیه که به سرپرستی نایب رئیس اتاق ارومیه با هدف توسعه صادرات غیر نفتی به جمهوری ارمنستان مسافرت کردند، ضمن اخذ روادید برای اعضای هیات مزبور، تسهیلات لازم جهت مسافرت آنان فراهم کرد.

بنا به دعوت اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان، آقای آرام وارتانیان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بازرگانان ارمنستان روز دوشنبه مورخ دوم بهمن ماه سال 1378 ضمن عزیمت به ایران و  مدت یک هفته اقامت در تهران علاوه بر ملاقات های رسمی با مقامات دولتی و صاحبان صنایع ، با آقای دکتر فریدون انتظاری معاونت محترم اتاق ایران در امور بین الملل نیز دیدار و گفتگو نمودند. ایشان همچنین از برخی کارخانجات نیز بازدید بعمل آوردند.

در بهمن ماه 1379 اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان در ایروان تشکیل گردید. هیات ایرانی به سرپرستی آقای ایروانی وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت در اجلاس شرکت نمودند. سه تن از اعضای هیات مدیره نیز هیات مزبور را همراهی نموده و در جلسات و مذاکرات اجلاس شرکت کردند.

در تاریخ 20/06/1380 آقای شریعتمداری وزیر محترم بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه ایشان به همراه رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان پیرامون گسترش مناسبات و همراهی های اقتصادی و بازرگانی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان به آن کشور عزیمت نمودند. از دیگر مباحث مطرح شده در طول این سفر همچنین پیشنهاد تاسیس مرکز تجاری ایرانی توسط اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان بود که مورد استقبال و تایید طرفین قرار گرفت.

در راستای اجرای سیاست های دولت محترم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش همکاری های دو جانبه فی ما بین جمهوری اسلامی ایران، یونان و جمهوری ارمنستان و نیز با توجه به اهمیت تاسیس مرکز تجاری ایرانی در کشور ارمنستان، در تاریخ 27/01/1381 هیاتی ایرانی به سرپرستی آقای مهندس علینقی خاموشی ریاست محترم اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، آقای لئون آهارونیان رئیس هیات مدیره اتاق، آقای دکتر امینی رئیس قسمت کارشناسی اتاق و عضو هیات مدیره و آقای مهندس سید محمد حسینی مدیر عامل شرکت کشت و صنعت جوین بنا به دعوت وزیر بازرگانی و صنایع ارمنستان به ایروان عزیمت نمودند. هیات مزبور در این سفر مورد استقبال مقامات دولتی ارمنستان قرار گرفته و نیزاز محل پیش بینی شده برای احداث مرکز تجاری ایرانی در این کشور بازدید بعمل آوردند.

در ششمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان که در تاریخ 11 الی 12 بهمن ماه 1348 برگزار گردید، ضمن اتخاذ تصمیمات مهم، تفاهم نامه ای امضاء گردید که موجب آن طرفین به اتاق های بازرگانی خودشان پیشنهاد کردند تا گروه کاری مشترک برای حل اختلاف بین تجار دو کشور تشکیل گردید.

هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی در تاریخ 29 تیر ماه 1386 تشکیل گردید که رئوس کلی تفاهمات همکاری در زمینه تجاری، اقتصادی، بانکی ،نفت و گاز، پتروشیمی و انرژی بود که از نماینده اتاق نیز در آن دعوت بعمل آمده بود.

هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی در تاریخ 23 الی 25 آذر ماه سال 1387 در ارمنستان برگزار گردید که شرکت کنندگان پیشنهادات و مذاکرات خودشان  را در قالب کمیته های زیر بررسی کردند.

1.کمیته بازرگانی، امور بانکی، حمل و نقل، شهرسازی، همکاری های استانی، صنعت و کشاورزی

2.کمیته انرژی، نفت و گاز، پتروشیمی و محیط زیست

3.کمیته فرهنگ و گردشگری، علمی و آموزشی، ورزشی و بهداشتی

در این اجلاس از اتاق مشترک نیز دعوت بعمل آمده و نماینده اتاق مشکلات گمرکی ارمنستان و مسائل ناشی از آن در امور حمل و نقل را با مسئولین گمرکی و وزارت اقتصاد ارمنستان مطرح تا بررسی دقیق انجام گیرد و نسبت به رفع آن اقدام گردد.

در 20 و 21 بهمن ماه سال 1388 در محل برگزاری سمینارهای بین المللی صدا و سیما کنفرانس بین المللی معرفی فرصت های تجاری و بازاریابی ( ARMEX 2010) توسط مجتمع ارتباطات نسل نو و با همکاری اتاق برگزار گردید.

بمنظور برگزاری کنفرانس بین المللی معرفی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری ارمنستان  تعداد 108 نفر از تجار و صاحبان صنایع ایران در تاریخ 27 خرداد ماه الی 3 تیر ماه سالجاری به ارمنستان عزیمت کردند که حامی معنوی این برنامه اتاق مشترک ایران و ارمنستان بود که نتایج مطلوبی نیز حاصل گردید.

اجلاس کمیسیون اقتصادی ایران و ارمنستان هر سال به ترتیب در یکی از کشورها برگزار می گردد که تا کنون چهاردهمین و آخرین اجلاس در جمهوری اسلامی ایران با همکاری اتاق مشترک برگزار و تفاهمات و تصمیمات و برنامه های گوناگون اقتصادی و تجاری اتخاذ گردیده و به حل مشکلات و رفع موانع موجود پرداخته و با تشکیل کمیته های کاری به بررسی و پیگیری مسائل و مشکلات و در صدد رفع آنها مبادرت ورزیده است. در جریان این امر ترتیبی اتخاذ گردیده است تا  بازرگانان هر دو کشور با همتای خودشان دیدار و گفتگو نموده و با یکدیگرقراردادهای همکاری منعقد نمایند.

اتاق مشترک تاکنون تعداد 16 نمایشگاه اختصاصیکالاهای ایرانی در ارمنستان برگزار نموده است که در آنها توانمندی های تولیدی و صنعتی ایران به نمایش گذاشته شده است.